Wynajem nieruchomości – zakaz amortyzacji od 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 roku zaczyna „działać” zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Po roku odroczenia – i w ten obszar gospodarki dotrze Polski Ład.

Na podstawie przepisu przejściowego – podatnicy mogą tylko  do końca 2022 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. –  po 1 stycznia 2023 r. będą mieć zastosowanie także do obiektów zakupionych przed tą datą, a więc wszystkich.

W konsekwencji wejścia w życie nowego prawa prywatni właściciele mieszkań, nie prowadzący w tym zakresie działalności gospodarczej, będą mogli rozliczać się z fiskusem wyłącznie ryczałtowo.

Oznacza to, że nie uwzględnią żadnych kosztów, np. remontu lub zakupu mebli. To nie wszystko. Obecnie wynajmujący, który rozlicza się na zasadach ogólnych (nie wybrał ryczałtu, tylko płaci PIT według skali od dochodu) może uwzględniać jako koszt odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup wynajmowane mieszkania. Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie to już możliwe, ponieważ wynajmujący stracą możliwość rozliczania według skali (dla źródła najem ryczałt stanie się obowiązkowy).

41-908 Bytom
ul. Hutnicza 9, II piętro 
tel. 502 240 603 

as@as-biurorachunkowe.pl

Bądź na bieżąco
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram