Legitymacja ZUS w formie elektronicznej – mLegitymacja

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt lub rencista otrzymał legitymację ZUS w formie elektronicznej – mlegitymację.

mLegitymacja to elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, którą dotychczas ZUS wydawał w formie plastikowej karty.

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i masz urządzenie mobilne z dostępem do Internetu (np. smartfon) – zainstaluj bezpłatną aplikację mObywatel. W tej aplikacji znajdziesz elektroniczny dokument: mLegitymację. Dodaj ją do swojego wykazu dokumentów. Aplikację mObywatel pobierzesz ze sklepów Google Play i App Store.


Od stycznia 2023 – mLegitymacja

Legitymacja w formie plastikowej nie straci ważności. Będzie ważna przez okres, na jaki została wydana. Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda automatycznie legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły równocześnie korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji. Korzystanie z mLegitymacji jest dobrowolne. Nie trzeba w tej sprawie kontaktować się z ZUS.

Jeśli jesteś nowym emerytem lub rencistą i nabyłeś prawo do świadczeń w 2023 roku, a chciałbyś otrzymać legitymację w formie karty – złóż w tej sprawie wniosek do ZUS na specjalnym formularzu o symbolu ERL.  mLegitymacja otrzymałeś z automatu.

Dzięki mLegitymacji każdy emeryt i rencista:

– potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą.

– udowodni, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych.

– może korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek na bilety).

41-908 Bytom
ul. Hutnicza 9, II piętro 
tel. 502 240 603 

as@as-biurorachunkowe.pl

Bądź na bieżąco
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram